چطور تشخیص دهیم که دچار کم آبی بدن شده‌ایم؟

در فصل‌های گرم سال، کم آبی بدن بسیار شایع می‌شود، خصوصا در نواحی خشک کشور. چرا که بدن به علت شرایط محیطی در حال از دست دادن میزان زیادی آب است و با کم نوشیدن آب این کمبود چندین برابر می‌شود. کسانی که دچار دهیدراسیون یا کم آبی بدن هستند، درواقع به اندازه کافی مایعات در خون خود ندارند که مواد مغذی و اکسیژن را به بافت‌های بدن برسانند. شما ممکن است با تعریق زیاد، دفع ادرار بیش از حد، یا به دلیل بیماری و مصرف داروی خاصی، دچار کم آبی بدن یا دهیدراسیون شوید و تمام این عوامل در کنار عدم جبران آب از دست رفته بدن تبدیل به کم آبی بدن در نوزاد، کودکان و بزرگسالان می‌شود که عوارض خطرناکی را به دنبال دارد، خصوصا کم آبی در بارداری که هم برای مادر و هم برای جنین بسیار خطرناک است.

علائم کم آبی: چطور بدانیم دچار دهیدراسیون شده‌ایم؟

بسیار مهم است که علائم کم آبی بدن را به موقع تشخیص دهید. برخی اوقات ممکن است احساس خوبی نداشته باشید یا متوجه تغییراتی در پوست خود شوید، مثل خشکی یا کاهش انعطاف‌پذیری (مثلا بعد از نیشگون گرفتن پوست به حالت قبل باز نگردد یا به کندی صاف شود)، یا کم آبی بدن نوزاد می‌تواند در پایین آمدن نیاز آن‌ها به تعویض پوشک مشخص شود. با عدم توجه به کم آبی، بدن می‌تواند علائم بیشتری نشان دهد. علائم کم آبی و از دست دادن آب بدن شامل:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • خشکی دهان
 • خشکی مجرای بینی
 • ضعف
 • حالت تهوع و حتی استفراغ
 • پوستی که بعد از کشیدن به حالت قبل باز نگردد
 • تیره شدن رنگ یا شدید شدن بوی ادرار و سوزش ادرار

علائم کم آبی بدن کودکان شامل:

 • خشکی دهان و زبان
 • اشک نریختن به هنگام گریه
 • عدم نیاز به تعویض پوشک بعد از ۳ ساعت
 • گود رفتن چشم‌ها یا لپ‌ها
 • تب بالا
 • کج خلقی و بی‌حوصلگی
 • پوستی که بعد از کشیدن به حالت قبل بازنگردد

دلایل کم آبی بدن

کم آبی بدن همیشه به علت خارج شدن میزان بیشتری آب از بدن در مقایسه با میزانی که آب دریافت می‌کنید. بدن از ۳ طریق آب خود را از دست می‌دهد؛ تعریق، ادرار و مدفوع. عرق کردن بر اثر فعالیت‌های ورزشی، گرما یا هر دو اتفاق می‌افتد و البته برخی از داروها می‌توانند تعریق را افزایش دهند. تنفس شدید هنگام ورزش کردن وقتی که تنفس‌های بریده بریده دارید می‌تواند میزان قابل توجهی آب را از بدن خارج کند. میزان زیادی از آب که فکر می‌کنید هنگام ورزش کردن توسط تعریق از دست می‌دهید درواقع با تنفس شدید از دست می‌دهید.

افراط در دفع ادرار نیز می‌تواند به سرعت باعث کم آبی بدن شود. بعضی از دلایل رایج افراط در درفع ادرار، مصرف قرص‌هایی که با اب خورده می‌شوند، برخی نوشیدنی‌ها و بیماری‌هایی مانند دیابت. مشکلات گوارشی مانند اسهال یا استفراغ که در فصل تابستان بین افراد در سنین مختلف بسیار رایج است نیز باعث از دست دادن میزان زیادی آب بدن می‌شود. در صورت داشتن این دو علائم باید بدانید که بدن شما هیچ آبی جذب نمی‌کند.

علائم کم آبی بدن در میان‌سالان

علائم کم آبی بدن در میانسالان ممکن است با افراد بالغ و کودکان متفاوت باشد. داروهایی که میانسالان و کهنسالان استفاده می‌کنند بیشتر باعث کم آبی بدن آن‌ها می‌شود. یکی از علائم بسیار مشخص و رایج در میانسالان، حالت کشسانی پوست است که هنگام نیشگون گرفتن یا کشیدن پوست، پوست خیلی دیر به حالت اولیه برمی‌گردد.

درمان کم آبی بدن

بهترین درمان کم آبی بدن پیشگیری از آن است؛ با نوشیدن آب و مایعات و خوردن غذا به اندازه کافی آب جذب کنید. تمام آبی که شما در طول روز دریافت می‌کنید (تمام مایعات و غذاها شامل آب، قهوه، شیر، سوپ، آبمیوه و غیره) باید چیزی حدود نیم گالن باشد. وقتی که کمبود آب بدن و دهیدراسیون به جایی می‌رسد که این علائم را نشان می‌دهد، ممکن است دیگر نتوانید فقط با آب این کمبود را جبران کنید و آب به تنهایی کافی نیست.

کم آبی بدن زمانی رخ می‌دهد که بدن شما میزان زیادی «مایعات» و «الکترولیت» (پتاسیوم و سدیم نمک) را از دست می‌دهد. جالب است بدانید که «آب» که در کم آبی بدن بسیار موثر است، فاقد اکترولیت است. برای جبراین میزان الکترولیت از دست رفته، شما می‌توانید از غذاهای آبکی مانند سوپ، آبگوشت، سبزیجات نوشیدنی‌هایی مانند آب میوه استفاده کنید تا میزان پتاسیوم بدن خود را به حد طبیعی افزایش دهید.

کم آبی بدن خصوصا در کودکان بسیار خطرناک است و ممکن است در عرض چند روز باعث مرگ آن‌ها شود. همینطور کم آبی در بارداری می‌تواند خطرات غیرقابل جبرانی برای کودک و مادر در پی داشته باشد. برای کودکان پزشکان اغلب مکمل‌های خوراکی توصیه می‌کنند که معمولا می‌توانید از داروخانه‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه کنید. مانند پدیالیت (Pedialyte)، سرالیت (Ceralyte) و اینفالیت (Infalyte). عدم درمان کم آبی می‌تواند منجر به شوک بدن شود. اگر بیماری که دچار کم آبی بدن شده است فشار خون پایین یا نبض ضعیفی داشته باشد باید از طریق تزریق وریدی به او مایعات برسانند. در صورتی که با این علائم یعنی سرگیجه، منگی، ضعف، افت فشار خون یا نبض ضعیف در فرد مواجه شدید لازم است فورا با اورژانس تماس بگیرید چرا که آب بدن او به میزان خطرناکی افت پیدا کرده است و فرد نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

0