برنامه نویسی وب و پورتال

برنامه نویسی وب و پورتال از نگاه رایسام چیست؟

پورتال (Portal) چیست؟
در اواخر سال ۱۹۹۰ صفحات پورتال در حد یک نام و شعار بود. اما بعد انقلابی که در مرورگر ها رخ داد بسیاری از شرکت ها تلاش کردند تا پورتالی را در جهت منافع کسب و کار شرکت خود بدست بیاورند. از آنجا که پورتال ها اطلاعات جامعی در اختیار داشتند توانستند تعداد بالایی از کاربران را در خود جای بدهند.

اگر بخواهیم تعریف جامعی از پورتال داشته باشیم، می توان گفت پورتال ها صفحاتی هستند که ارتباط بین منابع دنیای اینترنت و کاربران خود را ایجاد می کنند. بطور دقیق تر پورتال ها همانند یک هسته ی مرکزی در اینترنت عمل کرده و به جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف در حوزه های متفاوت پرداخته و این اطلاعات را در اختیار کاربر قرار میدهد.

در این قسمت به تفاوت یک پورتال و وب سایت خواهیم پرداخت. علیرغم شباهت ظاهری وب سایت ها با پورتال ها باید خاطر نشان کرد که همانطور که در قسمت فوق گفته شد یک پورتال می بایست به چندین پایگاه داده متصل باشد در حالی که وب سایت تنها به یک منبع داده متصل می شود. اطلاعات پورتال ها بطور دائم در حال تغییر می باشد در حالی که وب سایت ها نمی تواند قابل تغییر باشد. پورتال هایی مانند پورتال های اخبار اجتماعی با پیوستن به منابع خبری اجتماعی سراسر جهان می توانند اطلاعات خبری جامعی را در اختیار کاربر خود قرار دهند. اما یک وب سایت اخبار اجتماعی تنها می تواند اطلاعات منتشر شده از همان پایگاه داده را به نمایش بگذارد.

پورتال ها نیز میتوانند همانند یک سیستم CMS درونی خود می توانند با سایر پورتال ها در ارتباط بوده و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. از پورتال های مهم و بزرگ دنیای وب میتوان به پورتال های YAHOO و MSN و AOL اشاره کرد.

 


برنامه نویسی وب را به بهترین ها بسپار
برنامه نویسی در حوزه ی اینترنت تحت عنوان برنامه نویسی وب به برنامه هایی گفته می شود که برای اجرای آن نیازمند اجرای آنلاین است و شامل دو بخش است، برنامه نویسی سمت سرور و برنامه نویسی سمت کاربر.

برنامه نویسی در سمت کاربر به عنوان رابطی بین درخواست های او و برنامه عمل می کند بدینگونه کاربر با کلید یا هر رویداد دیگری سرویسی را از سرور درخواست می کند. درخواست های کاربر با تبدیل به زبان HTML به سرور منتقل و سرور مطابق درخواست های کاربر اطلاعات را پردازش و در اختیار کاربر قرار میدهد.

یک برنامه نویس برای طراحی وب سایت نیازمند بکارگیری چندین تکنولوژی میباشد. HTML & CSS برای طراحی صفحه ی قابل مشاهده کاربر یا به عبارت دیگر رابط کاربری استفاده می شود. وب سایت ها نیازمند یک زبان برنامه نویسی می باشند که معمولا از زبان ASP.NET & PHP به عنوان دو زبان قدرتمند در این حوزه بکار می رود. وب سایت های قدرتمند از یک بانک اطلاعاتی قوی بهره مند هستند تا قدرت ذخیره و بازیافت اطلاعات را بسهولت در اختیار بگیرند.

علاوه بر موارد بالا تکنولوژی دیگری با پیشرفت این علوم به کمک طراحی وب سایت آمده تا استفاده بهینه از وب سایت ها میسر شود.

 

 

ASP.Net MVC5
MVC یا model view controller یکی از مدل های برنامه نویسی Asp.Net بشمار میرود که چهارچوبی است برای طراحی وب سایت. وظیفه MVC کنترل کامل بر روی بخش های اصلی وب سایت از جمله Html, CSS, Java Script است. MVC از سه لایه اصلی Input Control, Business Control, Display Control تشکیل شده که به ترتیب مسئولیت ذخیره و بازیابی اطلاعات، پردازش اطلاعات و رابط کاربری را برعهده دارند

پایگاه داده SQL Server 2012
با گسترش بازاریابی اینترنتی و طراحی وب سایت نیاز به دیتابیس بیشتر از قبل احساس شد. SQL یک نرم افزار بسیار قدرتمند در زمینه بانک های اطلاعاتی از نوع رابطه ای می باشد که توسط شرکت Sybase ایجاد و سپس توسط ماکروسافت توسعه داده شد. این نرم افزار قادر به ثبت اطلاعات بدون محدودیت، ایجاد ارتباط بین بانک های اطلاعاتی سرعت بازیابی اطلاعات و … می باشد. استفاده از یک پایگاه داده در طراحی وب سایت داینامیک اجتناب ناپذیر می باشد.

برنامه نویسی C-Sharp
سی شارپ زبانی است سطح بالا از زیر مجموعه دات نت که توسط شرکت ماکروسافت نوشته شده است. سی شارپ زبانی است شئ گرا مطابق ++C و متاثر از زبان های دلفی و جاوا میباشد. از زبان سی شارپ برای برنامه نویسی و طراحی وب سایت استفاده می شود و برای برنامه نویسی در محیط دات نت طراحی شده است. وقتی وب سایتی توسط کدهای سی شارپ نوشته شده باشد در واقع ASP.NET بر اساس آن زبان تولید میشود که تفاوت آن با نسخه ASP کلاسیک بشمار می رود.

Entity Framwork
یکی از قدرتمند ترین تکنولوژی های ارتباط با دیتابیس های مختلفEntity Network می باشد. ویژگی های بارز EF ساده بودن و عدم نیاز به عملیات مستقیم در پایگاه داده می باشد. صرفه جویی در زمان به علت سرعت بالا سبب شده است EF در طراحی وب سایت های قدرتمند بکار رود. در واقع EF لایه ای است در میان برنامه نویسی شئ گرا و پایگاه داده که ارتباطات میان آن دو را به شئ گرایی تبدیل می کند و در زمان ذخیره و بازیابی اطلاعات، عملیات را بر روی اشیاء انجام می هد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه متعلق به شرکت رایسام می باشد